Rabarber

Rabarber

Rabarber

Ülevaade

Rabarberit on kasvatatud soome õuedes ja aedades juba pikka aega. Rabarber on vähenõudlik ja annab aastast aastasse head saaki. Toiduks tarvitatakse hapukaid ja mahlaseid lehevarsi, mis on kõige maitsvamad varasuvel. Rabarberi lehevarred tõmmatakse taime küljest käsitsi keerates lahti. Kui lehevarsi lõigata, võib taim lõikekohalt mädanema minna ja meelitada ligi haigustekitajaid ja kahjureid.


Kasvatamise alustamine

Istutamine

Rabarber kasvab kõige paremini sügavalt haritud, veidi savikas pinnases, kus ei teki seisvat vett. Rabarberi istutamiseks kaevatakse läbi umbes ruutmeeter pinnast ja eemaldatakse kõik umbrohud. Istutamiseks kaevatakse 30—50 cm sügavune istutusauk, mille põhja kuhjatakse 2 liitrit Loodusväetist. Väetisekuhja peale laotatakse paari sentimeetri paksune kiht mulda ja alles selle peale istutatakse taim.

Rabarberit paljundatakse enamasti jagamisega. Jagatud taimed istutatakse eelnevalt ettevalmistatud pinnasesse kas varakevadel või sügisel. Igal istikul peab olema üks tugev kasvupung ja piisavalt juurt. Istutamisel peab kasvupung jääma mullapinnast kõrgemale. Pinna võib katta Koorekattega või Aiamaa Väetava Mullakattega, mis vähendab edaspidi rohimise vajadust. Kasvuhoo saavutanud rabarberi lehed hakkavad kasvupinnast varjutama ja umbrohutaimed varjus ei kasva. Saagikoristamisel kasutamata jäävad rabarberilehed sobivad hästi taimede juurte ümbruse katmiseks. Peale istutamist tuleb rabarberitaimi hoolikalt kasta ning hoolitseda, et taimed juurdumise ajal ei kuivaks.

Väetamine

Rabarberile meeldib rohke väetamine. Kevadel antakse rabarberitele iga-aastane hooldusväetis. Juurte lähedusse kaevatakse olenevalt taime suurusest 1—5 auku, igasse auku kallatakse umbes ½ liitrit Biolani Üldväetist või Loodusväetisegraanuleid. Taim omastab lisatoitaineid endale vajalikus koguses, kui on tagatud piisav niiskusesisaldus. Väetamisvajadus väheneb, kui juurestikupiirkond on kaetud Aiamaa Väetava Mullakattega, mis sisaldab rohkesti pikaajalise mõjuga toitaineid.


Hooldus

Kasvuperioodi hooldustoimingute hulka kuulub õievarte eemaldamine. Välimuselt ilusad õied tarbivad taime toiduvarusid ja vähendavad järgmise aasta saaki. Õievarred tuleb eemaldada võimalikult varakult.

Vahel tekivad rabarberi lehevartele tarretist meenutavad tilgad. Neid tekitavad varreöölase tõugud, mis kaevuvad leherootsudesse juba kevadel. Tõugud ronivad rabarberitele lähedal kasvavatelt heintaimedelt. Kahjustatud leherootsud tuleb eemaldada ja taimed ümbritseda mullakihiga.Välditakse rabarberi kasvatamist heintaimede läheduses.