Sidusained ja lisatoitained

Sidusained ja lisatoitained

Sidusained ja lisatoitained

 

Korralikuks toimimiseks vajab kompost lisaks jäätmetele sobivat sidusainet. See hoiab komposti kohevana ning seob lõhnu ja liigset niiskust. Kompostides toitainevaeseid aiajäätmeid võivad vajalikuks osutuda ka lisatoitained.

Sidusained

Sidusained on vältimatud eriti majapidamisjäätmete kompostimisel. Ka tihenevate aiajäätmete, niidetud muru ja lehtede hulka oleks hea panna jämedamat materjali. Tavalisimad kasutatavad sidusained on järgmised:

Hakitud oksad

Hakkides või tükeldades saate aiarisust head komposti sidusainet. Hake hoiab komposti väga õhulisena.Oksahakkest tekib rohkesti huumust, mis muudab komposti eriti pikaajalise mõjuga maaparandusaineks.

Riisuminjäätmed

sobivad hästi komposti sidusaineks, kui nende hulgas on jämedat materjali, nagu okkaid, heina, sammalt jms. Väga hea sidusaine on ka okaspuude okkad.

Saepuru

on üksi liiga peen. Segage seda jämedama sidusainega.

Turvas

imeb tõhusalt liigset niiskust ja lõhnu. Ammoniaagilõhna saab vältida kasutades happelist turvast. Kompostis kasutatav turvas peaks olema võimalikult jäme, väetamata ja lupjamata. Üksi on turvas liiga tihe, mistõttu seda peaks segama tükeldatud okste või höövellaastudega. Kontrollige, et turvas on piisavalt kuiv, muidu võib ta talvel sidusainenõus jäätuda.

Puukoor

Hea sidusaine on kuivatatud ja peenendatud okaspuu koor, milles ühinevad turba lõhnasidumisvõime ja hakke õhulisus. Seda kasutatakse eelkõige käimlates, aga ka majapidamiskompostis.

Vana kompost

sobib sidusaineks, kui selles on alles lagunemata jämedat materjali.