Et muru kasvaks tugevaks!

Et muru kasvaks tugevaks!

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks. Lume alt võib paljastuda surnud muru, paljaid kohti ja sammal.

Et muru kasvaks tugevaks!

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks. Lume alt võib paljastuda surnud muru, paljaid kohti ja sammal.

Ära kiirusta märjale murule astumisega!

Pärast lume sulamist lastakse murul kuivada, et see kannatab käimist. Märg, kinni sõtkutud maapinnas ei suuda imada vett, vaid muutub poriseks. Murutaimede juurestik jääb hapnikupuudusesse ja muru muutub kiduraks ning laiguliseks. Maapinnal kasvav sammal vähehaaval vallutab muru. Kuivanud muru tuleks tugevalt rehitseda, see eemaldab surnud taimeosad. Nii saavad muru juured õhku ja valgust ning nad hakkavad paremini kasvama.

Räägib Biolan OY aiandusnõunik Riikka Kerttula:

Kui vanas murus on tallutud ja pruunistunud kohti, siis muru õhutatakse. Seejärel muru väetatakse spetsiaalse muruväetisega. Halvemini kasvavates kohtades tuleks väetise peale puistata õhuke kord kompostmulda või musta mulda, näiteks Biolani Murumulda. Seejärel muld rehitsetakse, et see paremini vajuks taime juurtele. Mulla katte all mikroorganismid elavnevad, millest tulenavalt mulla struktuur ja hapniku vahetus paraneb ning juurestik muutub tugevamaks.”

Muru sammaldumisel on ka muid pöhjusi, kui tihenemine. Samblale meeldib happeline keskkond, aga murutaimed tahavad lubjatud kasvupinnast. Seega, muru korrapärane lupjamine on väga oluline!

Kasutades muruväetisi, mis sisaldavad lupja, eraldi lupjamist ei pea teostama, ”märgib Riikka Kerttula.

Varjulises kohas, suurte puude all ning ehitiste varjus muru sammaldub kiiremini. Kui murus on täielikult paljaid kohti, siis neis kohtades tehakse paranduskülv. Parandatavates kohtades kobestatakse maapind raudrehaga või aiahargiga, laotatakse 2-3 cm kiht uut mulda ja külvatakse seemned mis kergelt rehitsetakse mulda. Muld tihendatakse ning külv kastetatakse kuni seemned on idanenud.

Nipid muru hooldamiseks.

  1. Pärast lume sulamist lase murul taheneda.
  2. Rehitse. Rehitsemine eemaldab ka sambla.
  3. Lupja. Kui kasutad väetist, mis sisaldab lupja, eraldi lupamist ei ole vaja.
  4. Väeta.
  5. Niida muru iga nädal. Parim muru niitmise kõrgus on 4-5 cm
  6. Jäta lõigatud muru maapinnale mikroorganismidele toiduks.
  7. Kui lõigatud muru riisutakse või kogutakse murukogujaga, siis muru uuesti väetada suve keskel.