Ärata taimed talveunest!

Ärata taimed talveunest!

Esimeste uute lehtede ilmumine on kindel märk, et toataime talvepuhkus on lõppenud. Käes on kevadise hoolduse aeg.

Ärata taimed talveunest!

Esimeste uute lehtede ilmumine on kindel märk, et toataime talvepuhkus on lõppenud. Käes on kevadise hoolduse aeg.

Esimeste uute lehtede ilmumine on kindel märk, et toataime talvepuhkus on lõppenud. Käes on kevadise hoolduse aeg. Parim energiasüst uueks kasvuperioodiks on mullavahetus. Nüüd on õige hetk, et alustada ka toataimede väetamist.

Toataimede kevadine hooldus algab lehtede tolmust puhastamisega. Läikiva pinnaga lehed pühitakse niiske lapiga või taim viiakse vannituppa ja piserdatakse üle jaheda veega. Pehmekarvalised lehed puhastatakse mikrokiudlapi või tolmuharjaga. Pruuniks tõmbunud lehed või võrsed lõigatakse ära.

Kui taime nähtavad osad on hooldatud, kontrollitakse juurestiku seisukorda. Kui taime juured täidavad kogu poti, on aeg vana pott suurema vastu vahetada. Uus pott peaks olema 2—3 cm võrra suurema läbimõõduga. Kui juurestikus on pruune juuri, lõigatakse need osad terava noa või taimekääridega välja.

"Mullavahetuse eesmärk ei ole ainult juurtele täiendava kasvuruumi tagamine. Kastmisveest ja väetistest jääb mulda toitainesoolasid ja lupja. Kui mulda ei vahetata, kasvab soolade ja lubja kogus nii suureks, et see võib taimi kahjustada. Esmalt aeglustub kasv ja taim võib lõpuks hukkuda", hoiatab Biolani aiandusnõustaja Riikka Kerttula.

Ei ole sugugi vähetähtis, millist mulda toataimedele pannakse. Must muld sobib pikaealistele toataimedele, sest mulla struktuur püsib pikalt muutumatuna. Kaktustele ja kuivemat pinnast eelistavatele toataimedele sobib liivasegune muld. Spetsiaalne muld on olemas ka altkastmisega pottidele.

Toataimede mullakogus on suhteliselt väike ja taim tarbib potimullas sisalduvad toitained peagi ära. Seepärast vajavad taimed väetamist.

"Toitaineid võib taimele anda kas koos kastmisveega või mulla sisse torgatavate väetisepulkade kujul. Väetisepulgast vabanevad toitained vähehaaval taime kasutusse, uus väetisepulk surutakse mulda kuu aja möödudes. Kastmisveega segatud väetist tuleb anda kord nädalas", õpetab Riikka Kerttula.

Toataimede regulaarset väetamist alustatakse veebruaris ja jätkatakse oktoobri lõpuni.

Toataimede kevadine hooldus

  1. Pühi taimelehtedelt tolm või vii taimed duši alla.
  2. Eemalda elujõuetud võrsed ja kuivanud lehed.
  3. Vaheta potis olev muld uuega.
  4. Vaheta pott vajaduse korral suurema vastu.
  5. Alusta väetamist.

Mullavahetuse etapid

  1. Kasta taime enne mullavahetust.
  2. Niisuta uut mulda enne potti panemist eraldi nõus. Sobiv veekogus on umbes detsiliiter vett ühe liitri mulla kohta.
  3. Püüa taime juurestikku võimalikult vähe vigastada. Sageli piisab kahjustatud juureosade eemaldamisest.
  4. Poti põhja puista drenaažiks kergkruusa, mis hoiab ära liigse niiskuse kogunemise potipõhja. Drenaažikihi peale puista nii palju mulda, et taim on mullas samal sügavusel.
  5. Juurestiku servadele puista uut mulda ja suru see õrnalt sõrmedega kokku. Poti serva jäta piisavalt kastmisruumi.
  6. Mulla pind jääb puhtaks ning mulla struktuur ei muutu ega lähe kõvaks, kui puistata mullakihi peale 2—3 cm paksune kergkruusakiht. Suurte altkastmispottide puhul aitab kruusakiht mulla niiskusesisaldust ühtlustada – vesi imendub paremini mulla ülemistesse kihtidesse.
  7. Pärast mullavahetust tuleks taime kaitsta otsese päikesevalguse eest ja pihustada lehti iga päev merevetikalahusega.