Liigkastmine võib kahjustada toataimi

Liigkastmine võib kahjustada toataimi

Talvel on vähe looduslikku valgust ja pea kõik toataimed tunnevad sellest puudust. Vähese valguse tõttu taimede kasv ka pidurdub.

Liigkastmine võib kahjustada toataimi

Talvel on vähe looduslikku valgust ja pea kõik toataimed tunnevad sellest puudust. Vähese valguse tõttu taimede kasv ka pidurdub.

Talvel on vähe looduslikku valgust ja pea kõik toataimed tunnevad sellest puudust. Vähese valguse tõttu taimede kasv ka pidurdub. Kui kastmist jätkatakse nii nagu suvel, hakkavad taimed kannatama liigniiskuse all. Ka kuiva toaõhku on taimedel raske taluda.

Levinuim hooldusviga on talvine liigkastmine. Enne kastmist on soovitav proovida mulla niiskustaset mõne sendimeetri sügavusel mullas. Ka lillepoti kaal annab infot kastmisvajaduse kohta - liiga raske pott ei vaja lisakastmist. Talvel paljude taimede muld võib täiesti ära kuivada enne kui uuesti kastma hakatakse.

Talvel on soovitav paigutada taimed valgusküllasemasse kohta. Vähese loodusliku valguse püüdmiseks tuleb akende eest päevasel ajal eemaldada aknakatted. Põhjendamatut taimede keeramist tuleb vältida, sest taimed pööravad ennast ise valguse poole. Läikivate lehtedega taimede valguse saamist saab parandada ka lehtede tolmust puhtana hoidmisega pühkides taimi niiske käsnaga või neid regulaarselt pritsides.

Kasutades taimedele suunatud spotvalgusteid, on võimalik ka aasta pimedamal ajal suurendada taimede heaolu. Valgusteid kasutatakse nii, et taimel oleks ca 12 tundi ööpäevas valgust. Vähe soojust ja rohkelt valgust annavad luminofoor- ja elavhõbelambid, need on taimedele sobivaimad. Valgusti paigutatakse taimele võimalikult lähedale, kuid piisavalt kaugele, et lambist tulev soojus ei kuumuta taime lehti.

Kuiv toaõhk kütteperioodil on risk taimede tervisele.

Enamus meie toataimedest on pärit troopikaaladelt, kus looduslik niiskustase on kõrge. Üldjuhul on talvise kütteperioodi ajal siseruumide niiskus 30—40%. Taimedele aga sobib kõige paremini 60–80% õhuniiskus. Kuiv ja soe õhk muudavad taimede leheotsad pruunideks ja taimekahjurid hakkavad paljunema. 

Soovitav on toataimed koguda rühmadesse, siis on taimede lähikliima ühtlasem. Õhuniisutajate ja igapäevase lehtede pritsimisega on võimalik kompenserida kuiva toaõhku ja parandada taimede kasvutingimusi.

Hilissügisest alates kuni varakevadeni taimi enam ei väetata. Väetamise asemel võib anda taimedele Biolani Mereadru Ekstrakti, mis tasakaalustab taimede toitainete omastamist ja annab neile elujõudu. Mereadu Ekstrakti on võimalik segada kastmis- või pritsimisvette.

Toataimede talvise hoolduse meelespea.

  1. Vähenda kastmist
  2. Eemalda taimede lehtedelt tolm
  3. Lõpeta väetamine ja anna neile Biolani Mereadru Ekstrakti
  4. Tõsta õhuniiskust
  5. Lisavalgusega saab kompenseerida loodusliku valguse vähesust