Katke jäätmed Biolani Komposti- ja Käimlaturbaga. Sobiv kogus on umbes 1/3–1/2 jäätmete kogusest, arvestada tuleb ka jäätmete niiskusesisaldust. Komposti- ja käimlaturvas seob lõhna ja hoiab kompostisegu koheva.
Jätkake täitmist, kuni jäätmekiht ulatub alumise ventilatsioonitoru kõrguseni. Reguleerige esiseinas olev õhuvahetusklapp talvel 40 ja suvel 50 peale.
Jätkake täitmist punktides 1–3 kirjeldatud viisil, kuni jäätmekiht ulatub ülemise ventilatsioonitoru kõrguseni. Reguleerige õhuvahetusklapp hästi lahti ehk olenevalt välisõhu temperatuurist asendisse 50–100 (talvine pakane – suvine palavus). Jäätmeid on piisavalt ja juba on tekkinud jäätmeid lagundavaid mikroorganisme. Käivitub kompostimine, seda on näha temperatuuri tõusust. Pange tähele! Ülemise ventilatsioonitoru juures on termomeeter. Mõõdik annab viitelist teavet kompostimise faasi ja kõrge temperatuuri faasi temperatuuride kohta.
Jätkake kompostri täitmist tavalisel viisil, kuni komposter on jäätmeid peaaegu täis. Avage tühjendusluuk ja tühjendage komposter.
Kiirkompostri kasutamine külma ilmaga
Kompostri soojus tekib jäätmete lagunemisest. Kiirkompostri soojustus hoiab ära soojusenergia kao ja kiirendab seega kompostri toimimist, jäätmed ei külmu. Komposter talub väikesi miinuskraade, kui jäätmeid lisatakse juurde iga nädal ja jäätmete kogus on piisavalt suur. Madala temperatuuri tingimustes või vähese kasutamise korral kompostmass jahtub ja võib talve jooksul isegi jäätuda.
Kui kompostri temperatuur langeb alla 20 miinuskraadi:
Kontrollige, et kaane õhu väljumisklapp ei oleks jäätunud. Avage klapi kaas ja eemaldage tekkinud jää.
Tühjendage komposter tühjendusluugi kaudu, siis tekib jäätmete jaoks ruumi ning kompostisegu kõdunemine aktiveerub hapniku juurdevoolu ja mehhaanilise peenestamise toimel.
Paigutage kompostisegu pindmisse kihti kuumaveepudeleid või -kanistreid, et mikroorganismidel oleks toimimiseks piisavalt soojad tingimused. Jäätumine ei kahjusta kompostrit ega kompostisegu, lagunemine jätkub kevadise päikese mõjul.
Kiirkompostri tühjendamine
Biolani Kiirkompostrist tühjendatakse kattekompostiks muutunud kompost. Jäätmed muutuvad kattekompostiks 5–8 nädala jooksul, kompostimise käivitumisest alates. Korraga on kompostrist soovitatav eemaldada maksimaalselt pool kompostisegust, siis jätkub kompostimine võimalikult intensiivselt.
Kõige parem on kompostrit tühjendada sirgeservalise labidaga.
Kinnitage tühjendusluuk ja kukutage järele jäänud kompostisegu kobesti või labida abil kompostri põhja.
Kiirkompostri puhastamine
Komposti lagundavad erinevad hallitus- ja kiirikseened ja neid ei tasu maha pesta. Ventilatsiooniava ja imbvedeliku voolikut puhastatakse vastavalt vajadusele, aga vähemalt kord viie aasta jooksul.
Kompostri asukoht
Kiirkomposter paigutage sellisesse kohta, kuhu jäätmeid on hõlbus viia aastaringselt. Hea koht on näiteks värava läheduses, prügikonteineri kõrval. Komposter paigutage hea kandevõimega aluspinnasele, kohta, kuhu ei kogune seisvat vett. Kompostris on imbvedeliku ava, mille kaudu üleliigne vedelik saab kompostrist välja voolata. Seetõttu on soovitatav kiirkomposter paigutada otse maapinnale. Kui komposter paigutada plaatidele või kivisillutisele, on soovitatav plaat või kivisillutis imbvee ava alt eemaldada. Kui kompostisegu on väga märg, võib imbvedelikku valguda ka tühjendusluugi alt ning immitseda esiseina ventilatsiooniklapist. Kui kiirkomposter on paigutatud näiteks tööriistakuuri, võib imbvee avasse ühendada voolikuliitmiku ja vooliku, mille kaudu imbvesi juhitakse trappi või kanistrisse. Mõõtke imbvee ava diameeter ja valige sellest veidi suurem liitmik, et see saaks tihedalt paigale asetuda.
Kompostimine
Kiirkompostri õige kasutamine tagab segu tõhusa kompostimise ning selle tulemusena on kompostrit hea kasutada ja tühjendada. Jäätmete kompostimine toimub tänu soojustusele ja õhuvahetussüsteemile väga intensiivselt.
Kompostimine käivitub täielikult siis, kui kompostris on jäätmeid piisavalt ehk kuni ülemise õhukanali kõrguseni. Pärast kõdunemise algust jõuavad jäätmed kattekomposti etappi juba umbes 5-8 nädalaga.