Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld Biolan Orhideemuld
Biolan Orhideemuld

Kasvusubstraat Biolani Orhideemuld koosneb eraldi pakendatud puukoorest, turbast, perliidist ja söest.

Puukoor annab segule õhulisust ja seob ka pisut niiskust. Pakendis oleva puukoore peenestatuse aste on varieeruv, tänu sellele saab koorest sõeluda konkreetseteks vajadusteks sobivat materjali. Niiske puukoor kõduneb vähehaaval bakterite mõjul, mistõttu tuleb seda paari aasta tagant uuendada.

Turvas seob niiskust. Pakendis olev turvas on pikakiuline. Tänu sellele püsib turvas kastmisel hästi oma kohal ega vaju poti põhja.

Perliit on kuumutatud vulkaaniline kivim, mis annab substraadile õhulisust ning imab mõnevõrra ka niiskust, aga ei kõdune.

Süsi seob teatud määral niiskust ja väldib potis seenorganismide arenemist. Erinevate orhideeliikide kasvusubstraadile seatavad nõuded võivad üksteisest oluliselt erineda. Biolani Orhideemulla kasvusubstraadi komponentide eraldi pakendid annavad võimaluse muuta substraat erinevatele liikidele sobivaks. Jämedate juurtega liikide puhul kasutatakse üldiselt ka jämedama struktuuriga substraati kui peenemate juurtega liikide puhul. Teatud orhideeliikidele sobib kiiresti kuivav substraat, teised eelistavad ühtlast niiskust. Iga kasvataja võib muuta allpool kirjeldatud kasvusubstraadi koostist vastavalt oma kastmisharjumustele ja kasvukeskkonnale.

Orhideede kasvuviis

Orhideed kasvavad looduses enamasti puude okstele kinnitunult (epifüüdid). Osa neist kasvavad samblaga kaetud kividel (litofüüdid) või maapinna kerges huumusekihis (huumuse epifüüdid). Väga harva kasvavad troopilised liigid otse mullas. Seepärast ei sobi orhideede kasvusubstraadiks tavaline muld. Kuigi troopikas palju sajab, kuivatavad vihmade vahel tekkivad õhuvoolud orhideede juured üsna kiiresti ära. Seepärast peab kasvusubstraat olema õhurikas. 

Kuuking (Phalaenopsis)

Kuukingad kasvavad looduses puude okstel ja nende juured on rohkem või vähem paljad. Nad on harjunud keskkonnaga, kus juured imevad igapäevastest vihmadest kiiresti vajalikku niiskust. Seepärast tuleb kuuking üritada istutada kasvusubstraati, mis on õhuline, aga teisest küljest seob sedavõrd palju niiskust, et kodustes oludes pole vaja taime iga päev kasta.

Kuukinga puhul pole substraadi vahetamise aeg väga täpselt määratud. Soovitav on seda siiski teha ajal, kui õitsemine on lõppenud ja juurte otstes või lehtede juures on märgata selget uut kasvamist. Kuukinga enim levinud kasvusubstraat koosneb umbes sõrmeotsa suurustest puukooretükkidest (80%) ning niiskust hoidvast turbast, mida võib lisada mahust umbes 20%. Lisaks võib substraati segada supilusikatäie sütt. 

Puukoore kõdunemise tõttu tuleks kasvusubstraati umbes kolme aasta tagant vahetada. Kui substraadi õhurikkus kaob, võivad juured kergesti mädanema minna. Mõnikord on kuukingadel juure tüveosas vana kinnitunud sambla- või turbakiht. Sellisel juhul tuleks substraat vahetada üsna kohe ka otse kauplusest toodud orhideel, sest tihe paakunud kiht võib olla juuri kahjustav.

Substraadi vahetamist alustatakse imendades juured roheliseks, mis juhul nad sobituvad paremini väikesesse potti. Taim tõstetakse potist üles ning vana substraat raputatakse ja loputatakse täielikult välja. Mädanenud, muljutud ja halvas seisukorras tumepruunid juured lõigatakse ära. 
Orhidee sobitatakse ettevaatlikult soovitavalt endisesse võimalikult väiksesse potti. Kõige paremad on perforeeritud läbipaistvad plastpotid, klaaspotte tuleks vältida. Tasub ka kontrollida, et poti alustaldrik põhja õhuavasid kinni ei paneks. Plastpoti võib omakorda panna suuremasse potti.

Kui juured enam endisesse asendisse ei paindu, võib neid lühendada. Uued juured kasvavad hiljem asemele. Potist väljapoole kasvanud juured võib jättagi potist välja. Kui juured on potti saadud, tuleks hea õhuringluse tagamiseks panna kõige alla ja poti keskele suuremad puukooretükid ja servadesse väiksemad. Turvas ja süsi pannakse kihtide kaupa puukoore vahele. Kui potis on hea õhuringlus, siis võib poti pinnale panna turvast pisut rohkem. Külgedele võib vajadusel teha lisaavasid. Pärast substraadi vahetamist on hea kastmisega paar päeva oodata, kuni juurekahjustused paranevad. Seejärel võiks kastmine olla umbes nädala jooksul pisut tihedam seni, kuni puukoor ja turvas hakkavad niiskust siduma. Paar tilka nõudepesuvahendit vähendab vee pindpinevust ja parandab esimestel päevadel imendumist kasvusubstraati.

Veenusekingad (Paphiopedilum)

Veenusekingad on huumuse epifüüdid. Nende kasvusubstraadi koostis on 40% keskmise jämedusega puukoort, 30%  turvast, 25% perliiti ning ülejäänud osa sütt. 

Pruunide karvadega kaetud juured on jäigad ja kergesti katkevad. Juure tüveosa alla asetatud vahtplasti tükk või tagurpidi pööratud väike istutuspott aitab vältida tüve mädanemist. Kasta tuleks aastaringi üsna ühtlaselt, talvel siiski pisut vähem. Kirjuleheliste liikide valgusevajadus on ühevärviliste omast väiksem.

Dendroobiumid (Dendrobium)

Dendroobiumid on peenejuurelised epifüüdid. Kasvusubstraati võib segada 25% peene fraktsiooniga puukoort, 25% turvast ja 50% perliiti. Võimalikult väike pott aitab vältida vee kogunemist alusele ja parandab taime heaolu. Kasvusubstraadi sobiv vahetamise aeg on siis, kui uued juured on paari sentimeetri pikkused. Dendroobiumid vajavad palju valgust ja nad tuleks suveks õue viia. Olge siiski ettevaatlik kevadise päikesepõletuse suhtes.

Cambriad

Cambria kaubanime all müüdavad orhideed on enamasti mitme liigi hübriidid. Nende juurestik on enamasti peenike, mistõttu peab ka kasvusubstraat olema vastavalt peene struktuuriga, aga vajalikul moel vett läbilaskev. 

Kasvusubstraadi koostiseks sobib 50% keskmise jämedusega ja sellest peenemat puukoort, 25% turvast ning 25% perliiti. Kasvusubstraat tuleb hoida ühtlaselt niiske, väljaspool kasvuperioodi pigem kuivemapoolne. Ebaühtlase kastmise tulemusel tekivad lehtedele voldid, mis ei lähe sirgeks.

Tsümbiidiumid (Cymbidium)

Tsümbiidiumid on lopsakad maapinnal kasvavad orhideed. Kasvusubstraat peaks sisaldama 50% erineva fraktsiooniga puukoort ja 50% turvast. Lisaks võib substraadile lisada suure supilusikatäie sütt.

Õitsemist soodustab võimalikult väike pott. Juured täidavad poti kiiresti. Kui uued ebamugulad enam kuidagi poti pinnale ära ei mahu, võib poti suurema vastu vahetada. Teine võimalus on juurepall pooleks jagada, milleks on üldjuhul vaja rauasaagi ja pisut jõudu. Poti vahetamiseks sobib varakevad, pärast mida viiakse taim suveks kuni hilissügiseni õue. Suvel hoitakse kasvusubstraat niiske ning jahedal talveperioodil peaaegu kuiv.

Katleia (Cattleya)

Kauplustes müüdavad väikeste õitega katleia hübriidid on enamasti üsna peenikeste juurtega, aga neile meeldib, kui kasvusubstraat kastmiste vahel kergelt kuivab. Substraadi võib segada erineva suurusega puukooretükkidest, mille hulka segatakse 20–30% turvast ning supilusikatäis sütt. Parim aeg kasvusubstraadi vahetamiseks on siis, kui uued juured on paari sentimeetri pikkused. Õhuline substraat eriti ei kõdune, aga taime enda kasv võib tuua kaasa poti vahetamise või taime jagamise vajaduse.

Ludiisia (Ludisia)

Tumedaleheline ludiisia on ebatavaline orhidee seetõttu, et ta talub kasvusubstraadis isegi mulda. Et substraat püsiks kogu aja ühtlaselt niiske, võib see koosneda võrdsetes kogustes kõige peenema fraktsiooniga puukoorest, turbast ja perliidist.  Ludiisia varrest saab kergesti võtta uusi pistikuid.

Vanda perekond

Kaunite õitega vandad on enamasti Ascocendo, Vanda ja Ascocentrumi perekondade hübriidid. Neid võib kasvatada klaasvaasis paljasjuursena, aga ka potis, milles on suured puukoore- ja söetükid. Kastetakse korraga rohkesti ning lastakse seejärel juurtel kuivada. Vandad vajavad palju valgust.

  • Kuumutatud männikoor 
    • Niiskus (%): 12
    • Fraktsioon: 10-20 mm
    • Maht: 2,5 l
  • Töötlemata turvas
    • pH: 4,6
    • Juhtivus (mS/m): 2
    • Niiskus (%): 40
    • Fraktsioon: > 20 mm
    • Maht: 1,5 l
  • Lehtpuusüsi
    • Fraktsioon: 6-20 mm
    • Maht: 0,5 l
  • Perliit 
    • pH: < 8,5
    • Juhtivus (mS/m): < 0,1
    • Tihedus: 85 g/l
    • Fraktsioon: < 5 mm
    • Maht: 1 l