KAKTUSTE HOOLDUS

KAKTUSTE HOOLDUS

Kaktused armastavad valgust, kuid neid tuleb kasta vähem kui teisi toataimi.

KAKTUSTE HOOLDUS

Kaktused armastavad valgust, kuid neid tuleb kasta vähem kui teisi toataimi.

Orgaaniliselt väetatud Biolani Kaktusemuld on kaktuse kasvuks õige happesuse, õhulisuse ja toitainete sisaldusega erimuld.

Kaktused on pärit Põhja- ja Lõuna-Ameerikast. Nende suurus varieerub väikestest isenditest kuni suurte puutaoliste taimedeni. Kaktuse lehed on arenenud kaktuse okasteks.

Enamik kaktusi on pärit kuivadest piirkondadest. Need kaktused on välimuselt samba- või pallikujulised ja kasvavad oma kodupiirkondades päikesevalguse käes, nii et kodus on kaktustele parim kasvukoht päikesepaisteline aknaalune.

Teise rühma kuuluvad ürgmetsast pärit kaktused, mida nimetatakse pinnakattetaimedeks, nt. Leht- ja liigendkaktused ning madukaktused. Nad kasvavad puude tüvedel varjus ega talu tugevat kuumust ka potitaimena.

Kaktused istutatakse liivasesse mulda.

Looduses kasvavad kaktused liival, kruusal ja kividel. Kasvupinnasena kasutatav kaktusemuld peaks olema liivane ja kergelt happeline. Kaktustele meeldivad kitsad kasvutingimused, mistõttu tuleks need istutada väikestesse glasuurimata savipottidesse.

Väetage kaktusi ettevaatlikult.

Biolani Toitevedelk sobib hästi kaktuste väetamiseks. Väetist lisatakse kastmisvette suve jooksul iga kahe nädala tagant, veidi vähem kui teistele toataimedele.

Kaktus õitseb pärast puhkeperioodi.

Õitsemiseks vajab kaktus puhkeperioodi. Kasvukoht puhkeajal peaks olema jahe (10–15° C), valgusküllane ja kuiv. Kastmist saab peatada või vähendada peaaegu olematuks. Kui puhkeperioodi ja jahedamat toaõhku pole, siis kaktus ei õitse. Suvisel ajal võib kaktused õue viia, näiteks rõdule. Suvel kastetakse kaktusi regulaarselt.

Kaktuste hooldus igakuiselt.

  • Detsember-jaanuar: kaktused hoitakse peaaegu kuivana. Regulaarselt kastetakse ainult jõulukaktust; korallkaktust ning jõulukaktust võib kergelt väetada. Kõikidele kaktustele võib anda lisavalgust 4 tundi päevas.
  • Veebruar-märts: pärast puhkeperioodi on paras aeg puhanud taimede vana muld uue mullaga asendada. Kastmisega peaks ikka ettevaatlik olema.
  • Aprill-mai: vahetatud mullaga taimed vajavad varjulist aknaalust, et kaitsta neid kuuma keskpäevase päikese eest. Alustatakse vedelväetisega väetamist. Toitevedelikku antakse lahjemal kujul kui teistele toataimedele. Kastmist suurendatakse ja taimi võib keskpäeval kergelt pritsida. Pistikuid võib võtta hästi kasvanud võrsetelt.
  • Juuni-juuli: kõik teised kaktused võivad olla täisvalguses, kuid jõulukaktus, lehtkaktus ja korallkaktus eelistavad poolvarju. Jätkatakse väetamist. Hea aeg pistikute võtmiseks.
  • August-september: kõik kaktused peavad olema täisvalguses. Ainult juurdumata pistikud on poolvarjus. Kastmist ja väetamist hakatakse vähendama. Jõulukaktustele antakse puhkust.
  • Oktoober-november: kõik kaktused paigutatakse valgusküllasele kohale. Võimalusel võib 2–3 tundi päevas anda lisavalgust taimelampidega. Väetamine peatatakse ja kastmist vähendatakse tunduvalt, kaktustel on puhkeaeg.