Sügisene muruhooldus

Sügisene muruhooldus

Tööd, mis tuleks enne talve teha.

Sügisene muruhooldus

Tööd, mis tuleks enne talve teha.

Sügisel valmistub loodus puhkuseks, taimede kasv aeglustub ja valmistuvad talvitumiseks. Et kevadel oleks aias ilus muru, tuleb sügisel teha mõned hooldustööd. Võta need ette esimesel võimalusel, sest peagi on oodata esimesi öökülmasid.

Mida lähemal on sügis, seda harvemini vajab muru niitmist. Sügisel vajab muru talveperioodiks ettevalmistamiseks korralikku hoolt. Millal tuleb viimast korde muru niita ja millal enne talve tulekut väetamine lõpetada, et muru hästi talvituks ja kevadel uue hooga alustaks? Kui muru talvehooajaks korralikult ette valmistada, võib kindel olla, et järgmisel kevadel ning suvel on muruplats taas rohelime. Sügisene muruhooldus hõlmab nii õhutamist, tekkinud prahi koristamist kui ka väetamist.

Üks sügisel tehtavatest olulisematest muruhooldusetöödest on muru puhastamine samblast ja õhutamine. Õhutamist on soovitav läbi viia igal aastal. Parim aeg nendeks töödeks on september ja oktoober. Õhutamine aitab tihenenud pinnast kobestada, et toitained õhu ning vee abil paremini murutaimede juurteni jõuaksid. Samblavaba muru on eelkõige hästi ventileeritud muru!. Sambla eemaldamiseks sobib Biolani Samblaeemaldaja.

Parim enne talve veel viimane toitainete „süst” murule anda on vahetult pärast õhutamist. Väetamine annab murule vajalike toitainetevaru, et pikk talvine puhkeperiood edukalt üle elada. Väetamise võib ajastada ka kuu aega enne esimeste öökülmade saabumist.

Kõige otstarbekam on kasutada toodet, mis ühendaks endas nii umbrohtutõrjet kui väetist. Sügisel on soovitav kasutada spetsiaalseid väetisi, mis sisaldavad suuremas koguses kaaliumi ja fosforit ning vähem lämmastiku. Fosfor toetab juurte arengut, samas kui kaalium mudab muru külmakindlamaks ja haigustele vastupidavamaks. Väetamisel tuleb alati kinni pidada pakendil olevatest juhistest. Sügisväetamiseks kasutage Biolani Istutus- ja sügisväetist.

Sügis on hea aeg ka muru lupjamiseks. Lubi aitab vähendada mulla happelisust. Õige pH tase parandab murutaimede väetises olevate toitainete omastamist. Sügisene väetamine tugevdab taimede juurestikku, pannes sellega aluse muru kiirele tärkmisele kevadel.