NÕUANDED TALVISEKS KOMPOSTMISEKS

NÕUANDED TALVISEKS KOMPOSTMISEKS

NÕUANDED TALVISEKS KOMPOSTMISEKS

Soojusisolatsiooniga Biolani Kiirkomposter 220 eco on kompostimine võimalik aastaringselt. Vaata Biolani lihtsaid näpunäiteid, kuidas kompostimist ka pakaselise ilmaga töös hoida.

Komposti soojus tekib siis, kui komposti mikroorganismid lagundavad värskeid jäätmeid. Tervenisti ja hästi isoleeritud Biolani Kiirkomposter 220 eco säilib mikroorganismide toodetav soojus aastaringselt.

1. Viige uued jäätmed regulaarselt kompostrisse

Uusi jäätmeid lisatakse regulaarselt kompostrisse. Talvel tuleks jäätmeid viia kompostrisse 3–4 korda nädalas. Mida rohkem on mikroorganismidel uusi lagundatavaid jäätmeid, seda kõrgemal püsib temperatuur.

2. Kompost vajab piisavalt kuivainet, et see ei külmuks

Liiga märg kompost jahtub ja külmub talvel kergesti. Seetõttu on oluline lisada piisavalt kuivainet. Piisav kogus on vähemalt kolmandik prügisse viidud jäätmete kogusest. Kuivaine lisatakse kompostimassi peale, nii et see toimib isolaatorina ja kaitseb sooja kompostimassi külma kondensaadi eest, mis võib kaanelt tilkuda.

Hea kuivaine sisaldab happelist, imavat orgaanilist materjali, näiteks turvast, ja jämedaid koorelaaste. Turvas imab niiskust ja ühtlustab niiskuse erinevusi kompostimassis. Lisaks võib turvas siduda lõhnu ja näiteks gaasina eralduvat lämmastikku. Kuivaine ülesanne on säilitada kompostimassi õhulisus. Biolani Komposti- ja käimlaturvas on hea kuivaine talvel kompostris kasutamiseks. See sisaldab lämmastikku, mis tõstab komposti temperatuuri.

3. Tühjenda komposter ka talvel

Kuna jäätmeid tekib aastaringselt, tuleb kompostrit ka talvel tühjendada. Pidevalt komposteeriva kompostri, nagu Biolani Kiirkomposter 220 eco, põhjas on kompostimassi vanim osa. See on läbinud kuuma faasi ja on juba jahtunud. Kui see jahtunud kompostimass kompostrist tühjendada, paraneb tavaliselt komposti toimimine. Korraga tühjendatakse maksimaalselt 1/3 kompostimassi mahust.

4. Reguleerige ventilatsioon madalamale tasemele

Biolani Kiirkomposter 220 eco ventilatsiooni saab reguleerida tühjendusluugi kohal oleva reguleerimiskettaga. Kui ventilatsioon on madalamale reguleeritud, satub kompostrisse vähem külma välisõhku. Reguleerimisratta saab seada asendisse 20, siis on õhuava ainult 20% avatud.

5. Segage komposti ettevaatlikult

Külma õhuga segamine jahutab kompostrit. Seetõttu piisab talvel komposti keeramisest iga kolme-nelja nädala tagant. Lihtsaim viis segamiseks on Biolani Kompostikobesti. Kuna komposti erinevaid osi pole ette nähtud omavahel segada, piisab umbes 40 sentimeetrise pinnakihi segamisest.

6. Täiendav soojus ja toitained aitavad temperatuuri tõsta

Komposti lagunemine jätkub ka jaheda ilmaga, kuid aeglasemalt. Alles siis, kui kompostimass jahtub viie miinuskraadini, peatub kogu lagunemistegevus. Külmutamine ei kahjusta kompostrit ega kompostimassi, kuid komposter täitub tavapärasest kiiremini.

Kui komposti töö seiskub ja ruum kompostris hakkab lõppema, saab kompostimassi tuua toitaineid. Biolani Kompostiärataja sisaldab kompostimikroobide jaoks olulisi toitaineid. Seetõttu soodustab kompostimist eriti talvel Biolani Kompostiärataja regulaarne kasutamine.

Hea viis soojusenergia kompostimassi toomiseks on matta kuuma veega täidetud pudelid mõneks päevaks pinnasejäätmete hulka. Jahtunud kompostri värskendamiseks on olemas ka elektriliselt töötav Biolani Kompostri Kütteseade. Sellega saab isegi külmunud kompostimassi kiiresti ja vaevata üles sulatada.