Ratsuritähe kasvatamine

Ratsuritähe kasvatamine

Ratsuritähe kasvatamine

Ratsuritähe kasvatamine
Toataimede väetamine
Kasta õigesti
Mida taim vajab?
Mulla vahetus
Toataimede uuendamine ja paljundamine

Ritarinkukka eli vanhalta nimeltään amaryllis on helppo kukittaa myös kotona.

Ratsuritäht on uhke sibullill, mida saab edukalt kasvatada ka kodus. Sibulad on saadaval sügisel ja talvel. Kord aastas kasvatab taim 1–3 õievart, mille otsas on kolm kuni viis kellukat.

Sibula istutamine

Tavaliselt istutatakse sibul potti kas sügisel või varatalvel. Kauplustes müüdavatel sibulatel on õiealgmed juba olemas. Ratsuritäht istutatakse potti, mille läbimõõt on vaid paar sentimeetrit suurem sibula läbimõõdust. Poti põhja pannakse drenaažiks kiht Biolani Kergkruusa. Sibul istutatakse õhurikkasse Kaktusemulda nii, et pool sibulat jääb mullast välja. Potti hoitakse valgusküllases kohas. Istutamise ajal kastetakse mulda, aga taime hakatakse toasooja veega korrapäraselt kastma alles siis, kui sibul ajab välja paksu õiepunga. Sibula peale ei tohi vett valada, kõige parem oleks valada vett potialusele.

Pärast õitsemist

Kui õied on närtsinud, siis lõigatakse õievarred ära. Kui jätta õievarred ära lõikamata, siis hakkavad need seemneid kasvatama ja see kurnab sibulat. Aga õievars lõigatakse ära alles siis, kui see on närtsinud. Kui õied on närtsinud, hakkab ratsuritäht koguma jõudu järgmiseks õitsemisperioodiks. Taime väetatakse kord nädalas Biolani Loodusliku Toitevedelikuga ja potti hoitakse valgusküllases kohas akna lähedal.

Kevadel aeda

Kui ilm on juba soe, võib ratsuritähe viia aeda poolvarjulisse kohta. Pika vihmaperioodi ajal tuleb sibulat vihmavee eest kaitsta, sest kui sibul läbi vettib, siis võib tal tekkida punapõletik. Punapõletiku tundemärkideks on punased triibud sibula koorel, lehtedel, õievarrel ja õiepungal. Samuti on võimalik punapõletikku ära hoida istutades sibulad nii, et pool sibulast jääb mullast välja.

Sügis

Enne öökülmade saabumist tuuakse pott tuppa. Paari nädala jooksul kastetakse potti üsna vähe, siis lõpetatakse kastmine täielikult 2–3 kuuks, potti võib hoida pimedas. Selle kuiva perioodi jooksul ajab sibul välja õiepunga. Siis tõstetakse taim valgusküllasesse kohta akna lähedale ja alustatakse ettevaatlikult taas kastmisega.