TOATAIMEDE PALJUNDAMINE

TOATAIMEDE PALJUNDAMINE

TOATAIMEDE PALJUNDAMINE

Paljusid toataimi saab kiiresti ja odavalt paljundada, kui vanu isendeid jagada või neilt pistikuid võtta. Paljundusviis varieerub sõltuvalt taimede kasvuviisist. Roosilaadseid- ja kõrrelisi taimi paljundatakse poolitamisega. Ronitaimi saab pistikute abil uuendada. Kui taimel moodustab horisontaalseid harusid — võsundid ehk stoloonid — on võsundi kasutamine kiire viis taime paljundamiseks. Parim aeg toataimede paljundamiseks on tavaliselt kevad, mil taimed on elujõulised.

Toataimede paljundamine pistikutest.

Kevadel toalillede kärpimise ajal on lihtne pistikuid võtta. Lõigake pistik nii, et jääks mitu haruvahet. Eemaldage alumine leht. Enamikul rohelistel taimedel tekivad juured liitekohas ehk lehevarres. Pistik kuivab vähem, kui sellel pole palju lehti, piisab 1–3 tervest lehest.

LEHEPISTIKUID saab võtta enamikest taimedest. Lehepistiku lõikamine võib olla põhi- või külgvõrse ülaosa. Pistikuteks lõigatavad võrsed peavad olema tugevad, jõulised ja terved. Lõika võrse tipust umbes 10 cm pikkune tükk ja eemalda alumine leht. Niiskesse pinnasesse pistetakse lõikekoht nii sügavale, et kõige alumine lehe liitumiskoht, millelt leht on eemaldatud, jääb mulda. Samasse potti on soovitatav istutada mitu pistikut, et seemik muutuks tihedaks.

Kui idandate toataimede pistikuid veeklaasis, pidage meeles, et kuigi lehed vajavad valgust, arenevad juured tõhusamalt pimedas. Tumendage idandamissanum läbipaistmatu riide või fooliumiga. Istutage pistikud mulda, kui neil on juured tekkinud.

VARREPISTIK on taime varre või võrse keskelt lõigatud tükk. Varrepistikud on tõhus meetod toataimede paljundamiseks, sest näiteks roniva rohelise taime ühest võrsest saab lõigata mitu pistikut. Viinapuust lõigatakse umbes 10 cm tükid, millelt eemaldatakse alumine leht. Varrepistikutest saavad kergesti kasvada taimed, mille võrsetes on juureotsad valmis. Nende hulka kuuluvad näiteks kuld-nõelköis, kuslapuu ja vahalill.

Mõnda toataimi saab paljundada ainult lehest või isegi lehetükist. Kõige tavalisem lehepistikutest paljundatav taim on säntpoolia. Pistikud lõigatakse emataimelt nii, et lehejuur säiliks võimalikult kaua. Lehepistik istutatakse täielikult mulda. Lehepistiku põhjale kasvab uus taim, mille saab ettevaatlikult eemaldada ja oma potti istutada.

Ladvapistikust paljundatakse:
Varrepistikust paljundatakse:
Lehepistikust paljundatakse:
Kuradipuu ehk araalia
Cissus
Begoonia
Sebralill (Tradescantia albiflora)
Kuld-nõelköis
Sinningia
Roosahibisk
Harilik luuderohi
Lehtkaktus
Bensoe-viigipuu (Ficus Benjamin)
Vahalill
Peperoomia
Pelargoon
Kolumnea
Sinilehter (Streptocarpus)
 
Õiekas pärgväändik
 
     

    

Pistikud juurduvad õhurikkas kasvukeskkonnas. Biolani Kaktusemuld sisaldab liiva ja purustatud kergkruusa, mistõttu säilitab muld õhulisuse ka märjana. Sukulendid (lihaktaimed) ja kaktused tuleks istutada kiiresti kuivavasse kaktusemulda.

Kastke mulda enne istutamist, 1 dl vett/liiter mulda. Pärast istutamist hoidke muld niiskena. Juurduvale pistikule on kasulik kõrge õhuniiskus, nii et võite poti peale panna läbipaistva kilekoti, millesse tehke ventilatsiooni tagamiseks väikesed augud. Udustumine suurendab õhuniiskust. Pistiku pott viige valgusküllasesse kohta, kuid mitte otsese päikesevalguse kätte.

Võsundtaimede seemikud juurduvad kiiresti.

Osadel toataimedel tekivad pikad külgharud, võsundid ehk stoloonid (n aedmaasikas). Taimi, mis moodustavad võsundeid, on lihtne paljundada. Kui võsundid ära lõigata ja mulda istutada, arenevad nendest kiiresti väikesed seemikud. Uue isendi võib emataime küljest lõigata kohe või alles pärast juurdumist.

Pange väikesesse potti eelnevalt niisutatud kaktusemuld ning suruge võsundid õrnalt mulda. Juurdumise ajal niisutake pistikute lehti pritsi abil.

Võsunditest saab paljundada:
Püramiidkivirik
Sõrgköis
Episcia
Tups-rohtliilia

 

Poolitamine on lihtne viis taimede paljundamiseks.

Lihtsaim viis toalillede paljundamiseks – ja vanade taastamiseks – on neid poolitada. Kastke jagatava taime mulda eelmisel päeval. Tõstke juurepall potist välja ja jagage ettevaatlikult osadeks. Abistamiseks võite kasutada nuga.

Uued toataimede istikud istutatage eraldi pottidesse. Valige muld vastavalt taime vajadustele. Hea üldmuld on Biolani Must Muld. Kaktuste ja sukulentide jaoks valige Biolani Kaktusemuld. Niisutage muld enne potti istutamist ja alles mõne päeva pärast alustage poolitatud taime kastmist ettevaatlikult, vähehaaval. Pärast jagamist asetage taim mõneks päevaks liigkuumusest eemale ja niisutage selle lehti.

Poolitamise teel saab paljundada:
Havisaba
Kliivia
Aglaonema
Valgeroodne maranta
Tõlvlehik