Tomati ja paprika kasvatamine

Tomati ja paprika kasvatamine

Tomati ja paprika kasvatamine

Märts on aeg, mil looduses on iga päevaga aina rohkem tunda kevade saabumist ja rohenäpud saavad vaimustusega keskenduda aiatöödele. Kui soovite taimi ise kasvatada, on märts viimane aeg, mil külvata tomateid ja paprikat. Paprikat iseloomustab aeglane kasv, mistõttu peaks selle külvamisega kiirustama. Tomatite külviaeg erineb sõltuvalt sellest, kus neid kasvatatakse  - kui kasvatatakse kilekasvuhoones, siis seemned külvatakse märtsi alguses või keskel, avamaal kasvavad tomatid tuleks mulda külvata märtsi lõpul või aprilli alguses.

Külvitoiminguid alustades tuleks esmalt täita potid või kassetid mullasubstraadiga. Külvates iga seeme eraldi potti, jääb ära pikeerimise vajadus. Istutustöödeks on sobiv Biolani Külvi- ja pikeerimismuld, mida saab osta aianduskauplustest. Biolani muld on rikastatud toitainete ja mikroelementidega, selle struktuur sobib seemnete ühtlaseks idanemiseks. Substraat ei sisalda umbrohuseemneid, patogeene ega kahjureid.

Külvamisel täidetakse potid või kassetid mullaga, pisut tihendatakse, et vältida õhuõõnsuste moodustumist, mis takistaks vee jõudmist juurteni idanemise ajal. Mulda ei tohiks tihendada liiga tihedalt, kuna vastasel juhul ei saa seemikute juured õhku ja lämbuksid. Kasvualus peaks olema niiske, kuid mitte märg, kuna liiga suur niiskus põhjustaks õhupuudust.

Külvisügavus ja temperatuuri tähtsus

Seemned külvatakse ükshaaval ja kaetakse substraadiga. Optimaalne sügavus on viiekordne seemne suurus – näiteks 2 mm seemned tuleks külvata 1 cm sügavusele. Tomatite ja paprikate soovitatav külvisügavus on 0,5-1 cm. Pärast külvamist seemneid kastetakse (eelistatult pihustades) ja kaetakse kilega.

Seemnete idanemise ja seemikute arengu oluliseks teguriks on optimaalne temperatuur. Tomatite idanemiseks on optimaalne kasvualuse temperatuur 24-26°C, paprika eelistab temperatuuri 26-28°C. Niipea kui ilmuvad seemikud, tuleks kile eemaldada ja asetada külvid valgesse ning piisavalt sooja kohta. Vältimaks seemikute venimist, oleks soovitatav pärast idanemist 2-3 päevaks õhutemperatuuri alandada 2-3 kraadi võrra.

Õige pikeerimine

Kasti külvatud tomatid ja paprikad pikeeritakse 10–12 cm pottidesse veidi sügavamale, kui nad varem on kasvanud. Seda tuleks teha võimalikult kiiresti, kuni juur sarnaneb veel peajuurele ning pole jõudnud hakata hargnema (soodne aeg on pärast idulehtede avanemist).

Potitaimed asetatakse valgusküllasesse kohta – kodu tingimustes enamasti on see aknalaud. Edaspidi, et seemikud kasvaksid tuleks neid varustada valguse ja soojusega, korrapäraselt kasta ja väetada. Enne istutamist tuleks seemikuid karastada neid järk-järgult välistingimustega harjutades.

Et õnnestuks!