AMARÜLLIDE HOOLDUS

AMARÜLLIDE HOOLDUS

Amarüll on imeline sibultaim, mille kasvatamine õnnestub ka algajal.

AMARÜLLIDE HOOLDUS

Amarüll on imeline sibultaim, mille kasvatamine õnnestub ka algajal.

Sibula istutamisest õitsemiseni kulub 6–8 nädalat. Lillesibulad on saadaval sügisel ja talvel. Kord aastas kasvab sibulast 1–3 õievart, mille lõpus avaneb kolm kuni viis kellukakujulist õit. Amarüll võib igal aastal uuesti õitseda.

Istutamine.

  • Leota sibulajuuri enne istutamist. Ära kasta tervet sibulat.
  • Pane poti põhja kiht mulda.
  • Istuta nii, et pool sibulast jääks mullapinnast kõrgemale.
  • Kasta pärast istutamist korralikult, seejärel lase mullal kuivada.
  • Kui õienupp hakkab tekkima, alusta ettevaatlikult kastmist poti alt, alustassi abil.

Kõige tavalisem istutusaeg on sügis ja talve algus. Amarülli kasvatamiseks valitakse sibulast vaid paar sentimeetrit suurem pott. Sibul istuta õhurikkasse ja õhulisse Biolani Kaktusemulda. Kui kasutate tavalist lillemulda, saab muld kiiresti kuivada, kui lisate poti põhja drenaažiks kihi Biolani Kergkruusa.

Potti hoitakse valgusküllases kohas. Istutamisel kastetakse mulda, kuid alles siis, kui sibulast hakkab välja paistma paks õienupp, alustatakse hoolikat kastmist toasooja veega. Sibulat ennast kasta ei tohi ja kõige kindlam on taime kasta alustassi abil.

Õitsva Amarülli eest hoolitsemine.

Amarüll naudib valgust, ei ole tundlik tuuletõmbuse ega temperatuurikõikumiste suhtes. Kasta tuleks väga vähe, sest liigne kastmine venitab õievarre välja. Pika õievarre saab toestada pulgaga või lõigata ära vaasi panemiseks. Vaasi lõigatud varre aluse ümber kummipaela mähkimine, hoiab ära õõnsa varre kõverdumise.

Amarülli hooldamine pärast õitsemist.

Kui õied on tuhmunud, lõigatakse need ära. Kui jätate õied taimele, hakkavad neil arenema seemned ja sibula tugevus väheneb. Õievarrel lastakse aga enne ära lõikamist närbuda. Pärast lillede närbumist kogub Amarüll toitu järgmise aasta õitsemiseks. Taime väetatakse iganädalaselt Biolani Loodusliku Toitevedelikuga või orhideeväetistega ja hoitakse valgusküllases kohas.

Kuvagalleria1

Amarüll viiakse kevadel aeda.

Ilmade soojenedes võib Amarülli viia aeda poolvarjulisse kohta. Pikkade vihmaperioodide ajal tuleb lillesibulat kaitsta liigse vihmavee eest, sest sibula vettimine võib põhjustada punalaiktõbe. Punalaiktõbi avaldub punaste triipudena sibulakoorel, lehtedel, õievarrel ja pungadel. Punalaiktõbe saab ennetada, kui istutada sibulad istutamise faasis nii, et pool sibulast jääb mullapinnast kõrgemale.

Tooge Amarüll enne külma sisse.

Taim tuuakse tuppa enne külmade algust. Potti kastetakse mõõdukalt paar nädalat, seejärel lõpetatakse kastmine 2–3 kuuks täielikult ja potti võib hoida pimedas. Kastmispausi ajal areneb sibulal õienupp. Kui sibul hakkab õitsema, istutatakse sibul uude mulda ja pott viiakse toas valgusküllasesse kohta.