Märtsis jõuab veel tomateid külvata

Märtsis jõuab veel tomateid külvata

Märtsis jõuab veel tomateid külvata

Aiandusharrastuse populaarsuse suurenedes, kasvab ka harrastusaednike huvi taimede ettekasvatamise vastu. Edukaks taimekasvatuse eeltingimuseks on õige külviaeg, õhurikas kasvualus ja piisav väetamine.

 

Tomatiseemned külvatakse märtsis

Kui soovite saada järgmisel suvel head saaki, siis nüüd on aeg külvata taimi, mis vajavad pikka kasvuaega, nagu näiteks tomatid. Tomati idanemisaeg on ligikaudu 8 nädalat, seejärel tuleks seemikud istutada valitud kasvukohta. Liiga pikk idanemisaeg põhjustab taimede liigset “väljavenimist”.

Tomat õitseb klaasitud rõdul ja kasvuhoones, kuid annab saaki ka sooja seina ääres.

Külvamiseks on vaja puhast mulda

Taimehaiguste vältimiseks on külvamiseks vaja puhast mulda ja puhtaid istutusnõusid. Seemikute jaoks valitakse selleks spetsiaalselt välja töötatud kasvualus, nagu näiteks Biolani Külvi- ja Pikeerimismuld.

Kõige sagedasem viga seemikufaasis on taime juurte lämmatamine liigkastmisega. Kui kasvatusnõu põhjas on augud liigvee ära juhtimiseks, siis spetsiaalmuld säilitab ka märjana piisava õhustatuse.

Seemned saab külvata väikestesse potidesse, karpidesse või kaussi. Kui taime lehed hakkavad kokku puutuma, tuleb istikud ümber istutada eraldi mahukamatesse nõudesse.

Väetage ümberistutamise ajal

Tomatitaimed istutatakse ümber suuremasse nõusse pärast istutamist mõne nädala möödudes. Kui taim on välja veninud, siis tehakse uues nõu mulda sügavam lohk, kuhu välja veninud taime vars peidetakse koos varre alumiste lehtedega.

Pärast istutamist on soovitav anda taimele varuväetist. Selleks tehakse poti äärde sügav kitsas sügav auk, kuhu manustatakse paar supilusika täit kanankakagraanuleid (Biolani Tavaline Kanakaka). Graanulid peidetakse mullakihiga.

"Kanakaka väetisega väetatud taimedele piisab kasvuajaks vaid vesi. Lisaväetamist pole vaja. Taime juured leiavad tee väetise juurde ja saavad kätte kõik vajalikud toitained. Liigväetamise ohtu ei ole, kui kanakaka graanuleid ei segata kogu kasvatusnõu mulda," ütleb Biolani aiandusnõunik Riikka Kerttula.

Alternatiivselt võib taimi kasta kastmisvette segatava loodusliku toitelahusega (Biolani Looduslik Toitevedelik). Kui pakendil ei ole eraldi doseerimisjuhendit istikute kasmiseks, on soovitatav annust vähendada poole võrra.

 

Külvikalender

Märts                Aprill Mai                       

Ananasskirss

Lõvilõuad

Petuunia

Porrulauk

Tomat

Kapsad

Kasvuhoonekurk

Melon

Saialill

Magus hernes

Kurk

Kress

Mais

Roosuba

Harilik aeduba

 

5 näpunäidet taimekasvatuseks

  1. Ärge külvake liiga vara.
  2. Kasutage uut mulda külvamiseks ja kasvatamiseks, näiteks Biolani Külvi- ja Pikeerimismuld.
  3. Kastke ettevaatlikult.
  4. Pikeerige taimi õigeaegselt.
  5. Väetage kasvuajal Biolani Loodusväetisega.